{ }

Niezwykła różnorodność aplikacji internetowych w zasięgu kliknięcia! Poznasz ich rodzaje i odkryjesz, które najlepiej spełnią twoje potrzeby. Sprawdź teraz!

Rodzaje aplikacji internetowych

W dzisiejszych czasach Internet pełni kluczową rolę w naszym życiu codziennym. Łączy nas ze światem, umożliwiając dostęp do informacji, rozrywki, a także narzędzi i usług, które ułatwiają nam życie. Jednym z najważniejszych aspektów współczesnej sieci jest różnorodność aplikacji internetowych, z którymi pracujemy na co dzień. Jeśli chcesz poznać ich sekrety, ten tekst jest dla Ciebie!

obrazek-biurko

Zacznijmy od początku – czym jest aplikacja? W najprostszych słowach jest to program komputerowy, którego funkcją jest wykonywanie określonych zadań. Wraz z rozwojem technologii pojęcie to ewoluowało i obecnie używamy go na wielu płaszczyznach. W świecie IT wyróżniamy kilkanaście rodzajów aplikacji, każda z nich ma swoje indywidualne zastosowanie.

Jakie są podstawowe rodzaje aplikacji?

Najczęściej używana i najpopularniejsza jest aplikacja webowa. Zwana też internetową, jest oprogramowaniem dostępnym w danej przeglądarce (np. Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge czy Opera). Jej skuteczność zależy od jakości połączenia internetowego, bez którego nie będzie działać – jest to jej główna wada. Posiada jednak niezliczone zalety, jak dostępność bez konieczności pobierania i instalowania plików na własnym urządzeniu, aktualizacje, które nie wymagają ingerencji użytkownika, łatwe udostępnianie (wystarczy podać adres URL) czy możliwość korzystania z praktycznie każdego miejsca, gdzie mamy połączenie z Internetem i przeglądarką.

Strona internetowa a aplikacja webowa to nie to samo!

Mimo że może się wydawać, że te dwa pojęcia niczym się od siebie nie różnią, w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Na stronie internetowej jedyne co zdobędziemy to informacje – dowiemy się np. w jakie miejsce opłaca się lecieć na wakacje, nie będziemy jednak w stanie kupić biletów. Tą możliwość daje nam aplikacja webowa.

Pozostałe rodzaje aplikacji

Oprócz wcześniej wymienionej aplikacji webowej wyróżniamy również jej przeciwieństwo – aplikację desktopową. Jest to program komputerowy, który jest zainstalowany i uruchamiany na komputerze osobistym lub innym urządzeniu z systemem operacyjnym. Nie potrzebuje połączenia z Internetem, wymaga jednak odpowiedniej ilości miejsca na dysku. Prócz tego, użytkownik zazwyczaj musi sam przeprowadzać aktualizację – nie odbywa się ona automatycznie. Kompletnie innym typem aplikacji są aplikacje mobilne – jak już można podejrzewać po nazwie, aplikacja ta działa wyłącznie na smartfony i tablety. W odróżnieniu od aplikacji webowej, nie zawsze wymagają połączenia z Internetem. Obecnie wiele firm decyduje się na stworzenie takiej aplikacji z racji popularności urządzeń przenośnych. Aplikacje mobilne dzielimy na:

  • aplikacje natywne – są projektowane z przeznaczeniem na konkretnie jeden system operacyjny. Jeśli daną aplikację mamy zrobioną wyłącznie na Androida nie będziemy jej w stanie pobrać na iOSa i odwrotnie.
  • aplikacje hybrydowe – powstały, aby funkcjonować na różnych systemach operacyjnych, dzięki czemu możemy pobierać je zarówno na Androida jak i na iOSa.

W ostatnim czasie zaczęły również pojawiać się aplikacje PWA. Łączą one cechy zarówno aplikacji internetowych jak i mobilnych m.in. działanie offline, automatyczne aktualizacje czy responsywność (w tym możliwość dodawania ikony aplikacji na ekran główny). Aplikacja PWA jest bardzo wygodną możliwością posiadania jednej aplikacji zamiast kilku.

Aplikacje to temat bardzo szeroki i godny uwagi – warto się w niego zgłębiać i poznawać systemy ich funkcjonowania. Życzymy powodzenia w fascynującej podróży przez świat aplikacji internetowych!

Tworzymy rozwiązania dla Twojego biznesu! E-commerce, który działa!