Chcesz poznać znaczenie skrótu CTA i odkryć, jak może pomóc w zwiększeniu konwersji? Kliknij i odkryj to już teraz!
Czym jest CTA na stronie internetowej?
CTA to skrót od angielskiego wyrażenia „Call to Action”. W bezpośrednim tłumaczeniu oznacza to wezwanie do działania. Jest to element interfejsu często używany w marketingu internetowym, mający za zadanie zachęcić użytkownika do wykonania określonej akcji. CTA ma niezwykle szerokie zastosowanie, najczęściej widujemy go jednak na stronach internetowych.
Źródło: https://pixabay.com/pl/illustrations/mialbys-marketing-kliknij-4105994/
„Call to Action” jest komunikatem, najczęściej w formie przycisku zwracającym się wprost do użytkownika – na przykład „Kup teraz!”, „Zamów” czy „Dowiedz się więcej”. Prócz zastosowania na stronach internetowych wielokrotnie można go spotkać na reklamach w mediach społecznościowych bądź w mailingu, czyli w wysyłanych przez sklepy wiadomościach e-mail. Przyciski CTA odpowiednio stosowane znacznie zwiększają współczynnik konwersji. Trzeba jednak wiedzieć gdzie go umieścić, aby przyciągnął uwagę potencjalnych klientów oraz w jaki sposób powinien wyglądać – tylko wtedy taki komunikat spełni swoją rolę.
Jaki powinien być dobry CTA?
Przycisk „Call to Action” musi być przede wszystkim jasny i zwięzły. Unikaj skomplikowanych słów i długich zdań – im więcej wyrazów, tym większe ryzyko, że użytkownik znudzi się i nie przeczyta komunikatu do końca. Warto niekiedy dodać kilka słów, np. zamiast „Zapisz się już teraz!” to „Zapisz się już teraz i zdobądź 10% zniżki!”. Zawsze trzeba jednak pamiętać, że CTA stało się tak popularne dzięki swojej prostocie.
Drugą bardzo ważną cechą komunikatu jest jego szata wizualna i widoczność. Przycisk musi wyróżniać się na tle tekstu, dlatego używaj wyróżniających się kolorów oraz odpowiedniej wielkości czcionki. Pamiętaj, że to nie klient szuka CTA – to ono musi rzucić mu się w oczy. Przyjęło się, że najlepszym miejscem na komunikat jest pierwszy widok strony, bez konieczności scrollowania. W przypadku większej ilości treści możesz ponowić przycisk na końcu tekstu. Nie zapomnij również o spójności ze stylistyką charakteryzującą Twoją markę. Buduje to zaufanie użytkowników i ułatwia nawigację.
Warto również zadbać o responsywność. Twoje CTA musi być widoczne również na mniejszych ekranach, jak tablety czy smartfony. Wspomaga to zwiększenie konwersji. Nie zapomnij również o testowaniu różnych wariantów przycisków CTA, aby znaleźć ten, który działa najlepiej na Twojej stronie bądź w kampanii marketingowej.
Podsumowując, warto poświęcić czas na odpowiednie zaplanowanie i wykonanie komunikatu. Dzięki takiemu niepozornemu przyciskowi możesz przyciągnąć znacznie więcej klientów i zaoferować im swoje produkty bądź usługi.